Ezen az oldalon érdekes csillagászati jelenségekről, aktualitásokról olvashat a látogató.
___________________________________________________________________________

Meteorok észlelése kamerákkal:
http://tuzgomb.blogspot.hu/2014/03/videometeoros-kamerak-huvcse.html
———————————————————————————————————————–
Szép felvételek Világunkról a Világűrből
A Nemzetközi Űrállomás nagyon gyors, de annyira nem, mint amennyire gyorsnak látszik.
http://www.erdekesvilag.hu/lelegzetelallito-videot-adott-ki-a-nasa/
___________________________________________________________________________
Érdemes elolvasni az Origó oldalain megjelent cikket:
A dinoszauruszok kihalásának meglepő következménye
Lehetséges, hogy űrszemetet fogott a meteorészlelő kamera
A házam erkélyén működő, – a Vega Csillagászati Egyesület tulajdonát képező -, 2013. december 28/29 éjszakáján egy feltűnően lassú és a szokottnál fényesebb tűzgömböt rögzített, pontosabban a látható pályájának mintegy 2/3-át.
Több hasonló kamera felvételein is megtalálható a jelenség, amelyről többen azt gondoljuk, hogy egy jelentősebb űrszemét darabnak a légkörbe való visszatérését láthatták többen szabad szemmel is.
A zalaegerszegi kamera felvétele:
A becsehelyi meteorkamera felvételei a jelenségről:
http://www.nae.hu/newsite/index.php?pageid=6010&newsid=240
Egyházi ünnepek és a csillagászati jelenségek kapcsolata
Napjainkban aktuális a karácsonyi ünnepekkel foglalkozni. A csillagászati tél kezdete a téli napforduló. 2013 decemberében ez 21-re esett. Más éveken ez lehet 22-e is.
A téli napforduló az év legrövidebb nappala. Ezt követően néhány napig egy-egy másodperccel később kel, de ugyanennyivel később is nyugszik a Nap, vagyis napokig a nappali világosság hossza nem változik. December 26-tol fokozatosan, naponta mindössze egy-egy másodperccel növekedik a nappali világosság időtartama. Jézus születését követően eljő a világosság csillagászati értelemben is.
Január 6 a Vízkereszt napja, különösebb csillagászati vonatkozása nincs. Ekkor kezdődik a farsang időszaka, amelynek a hosszát már csillagászati jelenséghez kötődő egyházi ünnep a húsvét befolyásolja.
A húsvét időpontjának számítása a Hold járásához igazodik: A március 31. utáni első holdtöltét követő vasárnapon ünnepeljük Krisztus feltámadását. Ebből következik, hogy a 40 napos böjti időszak kezdete előtti keddel ér véget a farsang. Ha a húsvét korai időpontra esik, akár március 22-re, akkor a farsang rövid, ha április utolsó hetére esik a húsvét, akkor a farsang időszaka is csaknem a duplájára növekszik.
2000-2100 közti időszakban a legkorábbi húsvét 2008-ban március 23-án, a legkésőbbi húsvét 2038. április 25-én következik be.
A pünkösd 7 héttel a húsvét utáni bekövetkezte is a Hold fentebb említett fényváltozásának következménye.
Bánfalvi Péter